Contact us: 404-620-6933

Your Questions About Appliance Repair Service Fee

Michael asks…

Should I fix Kenmore washer or buy a new one?

Hi, I have a 110-28912790 kenmore that had an unbalanced load in it and started banging loudly during the fast spin cycle. Before I could get there it broke. It will fill with water, but will not spin or drain and the timer will not advance while the dial is in the spin cycle. When it tries to drain there is a noise and a hot almost burning smell, but no draining occurs. Should I fix it or is it too expensive to justify that?

Thanks,

James Conley answers:

This unit does not have a belt it has a coupler..If you are handy you can replace it along with the lid switch. An unbalanced load has a tendency to break the lid switch. The switch will not allow the unit to spin. I would call round to local appliance repair places (DO NOT CALL SEARS) ask how much service call fee is…do not be fooled into will waive if repairs are done, they do add it in. Should not be more than $60 bucks and have a repair guy come and check it out. Then make a decision. A low end roper washer will cost around $200.00.

Richard asks…

I am buying a fairly large home, it is propane heat, I have never had propane—?

How expensive is it? Is it efficient? What overall feedback can you give me? How often does it need to be refilled? Thanks

James Conley answers:

A few things to know: The propane industry is not government regulated, that means that you will find a wide range of price per gallon charges as well as a wide range of delivery programs offered by suppliers in your area.

Not all propane suppliers are the same, so you need to understand what you want and need in a propane company. There are large nationwide companies as well as small independent local suppliers.

If a tank is at the home now it is most likely owned by a propane supplier, find out who the supplier is and give them a call to let them know you will be buying the home. They should welcome you as a new customer and fill you in with their sales pitch. That’s all fine and good, but you should educate yourself a bit before you call.

Questions to ask: Does the supplier have service technicians that work on gas appliances in the home? Some suppliers offer full service including appliance repair, and some suppliers only offer propane delivery and nothing more.

In either case above, inquire about what type of training the employees have, (CETP) is the propane industry standard training program and it is considered the minimum training standard in most states. If you ask about (CETP) and they blow you off, look for a different supplier.

Ask about pricing programs. Things such as monthly budget programs, and fixed rate programs, as well as Pre-buy programs.

Ask about all associated fees; things like Hazardous material fees, truck fuel fees, or delivery fees. Also ask about fees to guarantee pricing. Sometimes an attractive price per gallon will be far off set by all kinds of fees.

What ever you do, don’t go with the first company you talk to. Take the phone book and go right down the list with the information above in hand.

Another sales tactic is to offer new customers a good deal for the first delivery or for the first year. After this the price will go way up, so always inquire about what price will do down the road. A good question to ask after getting a price quote is “What are your current customers paying per gallon, the ones that are not new customers?”

As with every business there are good ones and there are also bad ones. In general you will find the best company will not always have the lowest price rather their price will be in the middle of the road.

Several points about the propane industry as well are. Suppliers what your business and are they are willing to do quite a bit to get it. They will also try to scare you into not leaving them. They may talk about large fees to remove there equipment or permit fees to install new equipment. These things all very across the nation, but in general the new supplier wants your business so bad that they are willing to eat most if not all of the fees associated with changing companies. People often think it is a big deal to change companies, when in reality it’s not. It is usually done in less than 2 hours.

Sounds like quite a bit, but in reality once you have a general understanding of how the industry works it’s really not that hard to stay an informed consumer, and protect your interest. If you have any specific questions feel free to email me.

Jenny asks…

How much money would you be willing to pay for the next items? what price seems right for you (per unit)?

How much money would you be willing to pay for the next items? what price seems right for you (per unit)?
ok just tell me how much would you pay for the next items for you to consider it an affordable and reasonable price, or how much do you usually pay for the next products and services:
you can copy them if you want to then just add the price

-A cup of coffee at a coffee shop/cafe
-price for 1 day and 1 night at a hotel (unit price per night’s stay)
-a full meal at a restaurant
-1 month of cable television
-1 month of internet service
– insurance for a sedan
– car rental
– cell phone with data plan (monthly rental fee)
– a pair of jeans (no brand, just a regular pair of jeans that you like)
– a T-Shirt of your choice (an average on the shirts you buy, how much do they cost)
– a bottle of cologne/perfume
– a gift for someone (an acquaintance)
– repairs for a broken appliance (any kind)
– tuition fees for an extra curricular activity (sports, arts lessons)
– one gallon of gas
– a beer at a bar
– tickets to a music concert of an artist you like (general admission fee, the one you’d be willing to pay)
– a pack of cigarettes
– shipping of any product ordered online (how much do you usually pay on a regular order)
– an ad in the classified ads section of your local newspaper
– a newspaper
-a large pizza (delivered to your home)
– a digital camera

just think of any price you’ve ever paid for such items or that you would think it’s fine to pay for them, just think of the basics, which is the product, don’t think of the brand, and about the quality, lets just assume a good quality ones, but nothing besides the regular product, not premium or large sized, just a regular everyday use product

please indicate the answer in US.Dollars please, and add your age if you want to (optional)

James Conley answers:

Instead of absolute prices , % help in creating demand curve from total of utility curves.So,

80-A cup of coffee at a coffee shop/cafe
50-price for 1 day and 1 night at a hotel (unit price per night’s stay)
50-a full meal at a restaurant
100-1 month of cable television
100-1 month of internet service
90- insurance for a sedan
50- car rental
100- cell phone with data plan (monthly rental fee)
90- a pair of jeans (no brand, just a regular pair of jeans that you like)
90- a T-Shirt of your choice (an average on the shirts you buy, how much do they cost)
100- a bottle of cologne/perfume
75- a gift for someone (an acquaintance)
0- repairs for a broken appliance (any kind)
75- tuition fees for an extra curricular activity (sports, arts lessons)
100- one gallon of gas
90- a beer at a bar
75- tickets to a music concert of an artist you like (general admission fee, the one you’d be willing to pay)
100- a pack of cigarettes
75- shipping of any product ordered online (how much do you usually pay on a regular order)
50- an ad in the classified ads section of your local newspaper
100- a newspaper
75-a large pizza (delivered to your home)
50- a digital camera

Powered by Yahoo! Answers

The following two tabs change content below.
James, owner of Appliance Repair Pros Atlanta is a residential appliance repair company that services all major brands, such as Maytag, Whirlpool, GE, Whirlpool, Bosch, Sub Zero, Samsung, Kitchenaid, LG, Frigidaire, Amana, Viking, Miele, Thermadore and others We take pride is giving only the highest quality service for the least price in the Atlanta, GA area. Call Today!